Konserwacja malowideł w zakrystii - 2020
Konserwacja malowideł w zakrystii
"Prace konserwatorskie miały na celu zachowanie, zabezpieczenie i utrwalenie materialnego dziedzictwa kulturowego świątyni wpisanej na Listę UNESCO, realizowane przez kontynuację konserwacji cennych malowideł z XVII w. pokrywających ścianę zachodnią, parapet chóru, strop zakrystii oraz ponowną ekspozycję i udostępnienie na potrzeby kultu oraz turystyki cennych zabytków. W trakcie zrealizowanego zadania wykonano całość prac wyszczególnionych w Umowie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego do wykonania w roku 2020.
W ramach zadania została wykonana konserwacja malowideł znajdujących się w zakrystii kościoła (II etap). Prace przy malowidłach polegały na podklejeniu zaprawy, pasków i warstwy malarskiej, oczyszczeniu warstwy malarskiej z zabrudzeń, zaplamień i wadliwych retuszy, utrwaleniu malowideł, impregnacji owadobójczej i wzmacniającej drewnianego podłoża. Następnie uzupełniono ubytki: drewna, pasków, zaprawy i warstwy malarskiej metodą punktowania kreską na podlawowaniu wzdłuż słojów drewna.
Dotacja udzielona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2020 umożliwiła zrealizowanie konserwacji technicznoestetycznej malowideł na ścianie zachodniej, parapecie chóru oraz stropie zakrystii w kościele pw. św. Michała Archanioła w Binarowej. Prace konserwatorskie zostały wykonane zgodnie z pozwoleniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, według zatwierdzonego programu. Całość prac wykonano zgodnie ze sztuką konserwatorską, co potwierdza odrębny Protokół, dołączony do składanego raportu. Dzięki temu zostały podniesione walory historyczne, estetyczne i użytkowe kościoła wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zrealizowane zadanie jest efektem owocnej współpracy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie oraz Parafii Rzymskokatolickiej w Binarowej w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i religijnego dla przyszłych pokoleń".
(fragmenty raportu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Fotografie wykonała dr Gabriela Stawowiak